BALTIC BUBBLE 2012: Sarah Kane

Teater: Sõltumatu Tantsu Lava
Autor: Mārtiņš Eihe
Lavastaja: Mārtiņš Eihe
tantsulavastus
14. jaanuar 2011

“Sarah Kane” on füüsilise teatri etendus, mis räägib tantsu-, teatri- ja elava muusika keeles. Lugu identiteediotsingust ja teekonnast iseendani jõuab taas lavale.

Lavastus on saanud inspiratsiooni kurikuulsa noore inglise dramaturgi Sarah Kane’i elust ja töödest. Etendus on lineaarse narratiivita assotsiatsioonide purse, mis väljendub peaaegu täielikult visuaalse ja füüsilise keele kaudu liikumises ja elektroonilise muusika mürglis. See etendus on sinust ja sinus olevast “sellest teisest”, kes märatseb, hävitab, ründab ja šokeerib sind. See on etendus pehmusest, millest saab karmus, ja kohaolekust, mis muutub piinavaks ja talumatuks.

Pealkirjale vaatamata ei jutusta see etendus ümber depressiooni põdenud ja 28-aastaselt, pärast hulga vastuoluliste teoste kirjutamist, surnud briti näitekirjaniku elu. Ei, selle asemel võtab lavastaja Mārtiņš Eihe pihtide vahele Sarah Kane’i ümbritsenud raevu, depressiooni ja tooruse tonaalsuse ning laseb lavale kutsutud kunstnikel – tantsijatel, näitlejatel ja muusikutel – sellega vaataja ees omavoliliselt katsetada. Tulemuseks on värske, energiast pulbitsev ja füüsiline etendus, milles artistide erialane taust avab vaatajale nende isiksused ja laseb välja joonistuda kolmel väga erineval indiviidil. Eriti meeldejääva etteaste teeb uustulija Edgars Rubenis, kes tänu varasema tantsija- ja näitlejatausta puudumisele võlub laval oma tahumatu ja loomuliku sarmiga.

Autor ja lavastaja: Mārtiņš Eihe
Autorid ja esitajad: Kristīne Borodina, Edgars Rubenis, Aigars Apinis / Mārtiņš Eihe
Kestus: 50′
Esietendus: 14. jaanuar 2011
Produtsent: Nomadi (www.nomadi.lv)

Loomingulise ühenduse Nomadi asutasid 2007. aastal lavastaja Mārtiņš Eihe ja multikunstnik Krista Burāne. Nomadi kompab maad erinevates kultuurivaldkondades, nagu teater, kinematograafia, fotograafia ja kirjandus, eesmärgiks konventsionaalsete kunstialade piire eirates luua uuenduslikke valdkondadeüleseid professionaalse lavakunsti etendusi. Nomadi erinevate kultuuriprojektide olulisim mootor on soov panustada laste ja noorte mõtlemise ja loovuse arendamisse.

Lavastaja: Mārtiņš Eihe. Pärast Läti Kultuuriakadeemia lõpetamist (2004) töötas Mārtiņš Eihe mitu hooaega Liepaja ja Valmiera teatrites, jätkates seejärel vabakutselise kunstnikuna. Tema huvispekter ulatub läti klassikalisest kirjandusest ja näidenditest kaasaegse draama ja eksperimentaalsete koostöövormideni. 2007. aastal eesti koreograafi Kaja Kanniga ühistööna loodud projektis “Vabadus” uuriti loominguprotsessiga seotud vabaduse tähendust. Mārtiņš Eihe pälvis 2004/05 Läti teatri aasta uustulija auhinna ning tema produtsenditööna sündinud lavastus “In the Shadow of Death” (Valmiera teater, 2007) sai 2006/07 parima läti kirjandusteose instseneeringu ja parima näitlejate koosluse preemiad. Tema kohaspetsiifiline performance “Battle by…”, millel kaasautoriteks Liepaja teatri noored näitlejad, esitati hiljuti Moskva teatrifestivali “Kuldse Mask” programmi “Mask Plus”.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Juuli 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman