...viimane lint/ Saare esimene lint

Teater: VAT Teater
Autor: Samuel Beckett/ Tanel Saar
sõnalavastus
Esietendus 8. september 2010 Athena pööningul

Avalik lindistus.

Lavastaja-esitaja(d):
Tanel Saar & Co

Näitejuhid-konsultandid:
Rait Avestik ja Aare Toikka

Kõnealusel lavastusel on vähemalt kaks teatrilooliselt olulist tahku. Esiteks tehnilisest. Lavastuse raamiks on Becketti „Krappi viimane lint“, kus teatavasti vana Krapp kuulab nooruses räägitud ja lindistatud sisevestlusi. Lavastusgrupp üritab teatud mõttes olla autoritruu – noore Krappiga samaealine näitleja Tanel Saar loeb linti selle, mis Beckettil lindilt kostab. Vana Krapp kuulab neid lindistusi 30 aastat hiljem. Seega esietendub „Krappi viimane lint“ VAT Teatri ja Tanel Saare esituses sügisel 2040. Avalikke salvestusi on planeeritud mitmeid. Paremini õnnestunud helisalvestus deponeeritakse aastani 2040 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumisse. Näitejuhtideks/konsultantideks on ka siis Aare Toikka ja Rait Avestik. Kui see ei peaks aga võimalik olema, võtavad ülesande enda kanda järgmised inimesed, kes on nimekirjas, mis on lisatud deponeeritud salvestisele. Kirjeldatud viisil jääb aastal 2040 lavastus ära ainult sel juhul, kui ka näitlejal Tanel Saarel pole enam võimalik esineda.
Teisest küljest on tegemist Tanel Saare teatraalse tagasi- ja edasivaatega oma ameti kontekstis. Ausas ja kohati ka eneseiroonilises avalduses pöördutakse Jüri Järveti poole, kellelt loodetakse abi ja tuge. Tehnilise poole pealt tulevad Saarele kohtumise korraldamisel appi video- ja valguskunstnik. Kuidas ja kas aga Saare ning Järveti „päris“ kohtumine aset leiab, selgub etendusel. Saar üritab vastata retoorilisele küsimusele: Mis on tegelikult tähtis...?
Kas Saar ka TEGELIKULT leiab selle, mida kõnealuse lavastuse või avaliku lindistusega otsib, selgub hiljem. Lavastusgrupp arvab, et sel kavandatud metafüüsilisel ning metateatraalsel rännakul see siiski õnnestub.

Eesmärgiks on katsetusena „läbida“ ka Becketti „Krappi viimane lint“. Kardetavasti intertekstuaalsemalt, kui tavaks. Aidaku meid kõigevägevam.

Etendus on ühes vaatuses ja kestab 1 tund
Planeeritud esimene avalik lindistus 8.septembril 2010 kl 22 Tartu Athena Keskuse pööningusaalis Tartus Eesti Teatri Festivalil


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Juuli 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman