TEATER | ...

See on kaks korda aastas toimuv jagatud mõtete sari, mille eesmärgiks viia kokku hetkel aktuaalsed teatrit puudutavad küsimused, mille üle arutlemiseks tavaliselt igapäevatöö kõrval aega ei jää, ning inimesed, keda üldjuhul neil teemadel sõna võtmas ei kuule.

Nii ongi üks pool sarja pealkirjast alati sama „teater”, kuid mõisted teisel pool eraldavat kriipsu aegruumis muutuvad. Kusjuures teine teisele poole kriipsu jäävad sõnad pole ilmtingimata vastandlikud, pigem on nende suhetes sarnast ambivalentsust, mis lava ja publiku vahel. Samuti pole kinnitatud mõtete jagamise vorm, mis võib olla kõnekoosolek, avalik foorum, ümarlaud vms, sõltudes teemast ja esinejatest. Kohtumised on suunatud teatritöötajatele, teatriloolastele, pressile, teiste kunstivaldkondade esindajatele ning teatrikülastajale.

Ettekannete helisalvestusi on võimalik järelkuulata.
Soovist kirjutage aadressil heidi@teater.ee.

Sarja toetab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.

Seni toimunud kohtumised:

"teater | tants" (aprillis 2019 Sõltumatu Tantsu Laval)

Rahvusvahelisel tantsupäeval koostöös Sõltumatu Tantsu Lavaga toimunud teemapäev käsitles aktuaalseid teemasid Eesti tantsumaastikul. Kaardistati ja analüüsiti tantsu valdkonna hetkeseisu ning vaadati tulevikku. Ettekandeid pidasid: Triinu Aron „Teater kriips ...“, Henri Hütt koos Taavet Janseniga „Generatsioonid ja väljavaated vol2“, Kai Valtna „Etenduskunst vs koreograafia“, Külli Roosna „Algoritmiline keha“ ja Evelyn Raudsepp "autentsus >=< virtuoossus". Päeva lõpetas avatud mikrofoniga kõnekoosolek, mis andis võimaluse jagada 5 minuti jooksul oma rõõmu- või murekohti kõigil tantsukunstiga seotud või sellest huvitatud inimestel. Teemapäeva modereeris teatriuurija, -kriitik ja õppejõud Madli Pesti.

"teater | laps & noor" (märtsis 2018 NUKU teater)
Laste- ja noortenäidendite võistlusele eelnenud teemapäeval esinesid: Isa Schöier (Rootsi), kes rääkis näitekirjanikust rootsi laste- ja noorteteatris; Mihkel Seeder andis ülevaate noortele ja noortega kirjutamisest; Taavi Tõnisson kõneles noorele vaatajale suunatud dramaturgiast lavastaja pilgu läbi; Rita Rätsepp vaatles tänapäeva laste muresid ja probleeme psühholoogi pilgu läbi ja Krista Kumberg, kes kõneles lapsest näitekirjanduses ning näidendiraamatute kirjanduslikust ja tarbekunstilisest väärtusest.
Päeva lõpetas vestlusring tabudest ja moeteemadest noorele vaatajale tehtavas teatris, kus osalesid Toomas Tross, Leino Rei, Eva Koff ja Iris Pähn.
Näitlejate esituses sai kuulata katkendeid näidendeist Hiri Müüripeal "Pegasus, sõpradele Paul", autor Hiri Müüripeal ja "Väga vihane mees", autor Mihkel Seeder.

"teater | valmisolek" (augustis 2017 Kanuti Gildi SAALis)
Rahvusvahelisel teemapäeval küsiti, kas oleme valmis meie ümber juba normaliseerunud reaalsuseks ja võeti fookusesse etenduskunstide reageerimisvõime ja -tahe viimastel aastatel üha ärevamaks muutuvas maailmas. Arutlesid Annika Üprus (SAAL Biennaali kuraator), Katre Väli (Kultuuriministeeriumi teatrinõunik), Piotr Gruszczyński (Varssavi Nowy Teatri dramaturg ja kunstiline juht), Rima Najdi (Berliinis resideeruv Liibanoni performance'i kunstnik), Jan Teevet (Lavakunstikooli 28. lennu tudeng), Valters Sīlis ja Jānis Balodis (Läti lavastaja ja dramaturgi duo). Kultuurikriitikute vestlusringis võtsid sõna Heili Sibrits (Postimees) ja Valner Valme (ERR). Päeva modereeris Laur Kaunissaare (Teater NO99). "teater | valmisolek" kuulus festivali SAAL Biennaal 2017 programmi ning kõikidel ettekannetel oli eesti-inglise või inglise-eesti sünkroontõlge.

"teater | raadio" (aprillis 2017 ERRi uudistemaja 1. stuudios)
Teemapäeva eesmärgiks oli tõsta raadioteater kui äärmiselt oluline kultuurifenomen fookusesse ning arutleda raadiodraamat puudutavate küsimuste üle, mis ammu vastuseid vajavad. Üles astusid Pille-Riin Purje "Kosjasõit suure reheahjuni ehk Mis on meil alles?", Sven Karja "Miljon ruutmeetrit raadioteatrit", Avo-Rein Tereping "Missuguseid inimest iseloomustavaid tunnuseid võib leida inimese hääles?", Esko Salervo (Yleisradio) "Mental Models and Drama Writing", Alison Hindell (BBC) "BBS Radio Drama: Shape-Shifting for the 21st Century". Vestlusringis raadioteatri tulevikust arutlesid Tambet Tuisk, Jakob Rosin ja Aare Toikka, juhatas Jaanika Juhanson. Lisaks esitlesid Andres Noormets ja Külli Tüli kuuldemängu "asjad" näidist. Päeva kulgemist suunas Andres Noormets. "teater | raadio" kaaskorraldajateks olid ERRi Raadioteater ja Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus. 

"teater | tõlge" (oktoobris 2016 Eesti Draamateatri Maalisaalis)
Seminaripäeval arutleti nii tõlke kui tõlkimise erinevate tahkude ja vajaduste üle laiemalt, aga ka tõlke vananemisest ning teise kultuuri, sh ka muusikasse tõlkimise muredest ja rõõmudest. Esinema olid kutsutud Anu Lamp "Tõlkimisest kõneleja pilgu läbi", Margus Alver "(Depressiivsete väike)linnade piiriülesest ümberkujundamisest ja üle riigipiiri toimetamisest, näitekirjanik ees, lavastaja järel", Tõnu Õnnepalu "Sõnade ilmutamine: lavapoeesia õppetunnid", Anne Lange "Teatrile tõlkimise võlud ja valud – omal nahal kogetud", viipekeeletõlkija Hele-Riin Karja, kirjeldustõlkija Kärt Mikli, muusikasse tõlkimise teemadel vestlesid Maarja Kangro ja Villu Kangur ning tõlke teest lavale rääkisid Ülev Aaloe, Garmen Tabor, Taago Tubin ja Mihkel Seeder. Päeva kulgu suunas Ilona Martson
Teemapäev oli mõtteliseks jätkuks arutelupäevadele "teater | keel" ja "teater | tekst" ning vastavalt olid koostööpartneriteks Eesti Draamateater ja Eesti Kirjanike Liidu tõlkijate sektsioon. 

"teater | valik" (jaanuaris 2016 Tallinna Linnateatris)
2016. aasta algul toimunud seminariga tähistasime Eesti Etendusasutuste Liidu 25. sünnipäeva ning kõnelesime teatrimaastikul tegutsejate valikupõhimõtetest. Teemapäeval astusid üles Ülle Madise "Looming, töö ja tasu 21. sajandil", Reet Aus "Valik teha teatrit", Reet Weidebaum "Eesti teatri toiduahel", Monika Larini "Kuidas valida teatrijuhti?". Teemal "Valik põhikohaga teater vs vabakutselisus" arutlesid Kaja Kann, Ardo Ran Varres ja Hendrik Toompere. EV kultuuriministri Indrek Saare juhtimisel osalesid teatrijuhtide vestlusringis Kristiina Alliksaar (Ugala), Aivar Mäe (Rahvusooper Estonia), Raivo Põldmaa (Linnateater), Ivar Põllu (Tartu Uus Teater), Kristiina Reidolv (Vaba Lava), Aare Toikka (VAT teater). Seminaripäeva suunas Priit Raud.

"teater | tekst" (oktoobris 2015 Eesti Kirjanike Liidu musta laega saalis)
Kuna Eesti Teatri Agentuuri esimese näidendivõistluse korraldamisest möödus 20 aastat ja kuna oktoober on ka näidendikuu, siis kõnelesime teemapäeval teatrile kirjutatud sõnast. Sõna said: Luule Epner "Tekstid teatris ja teater tekstides", Hent Kalmo "Faktide petlik keel: "Tartuffe`i" alltekstidest", Urmas Lennuk "Tekst ja tõlgendus", Martin Algus "Jagatud kogemus", Tõnis Parksepp "Uus kast" ja Siret Paju "Kokkuvõtvalt näidendivõistlusest". Päeva lõpus kuulutasime välja Eesti Teatri Agentuuri 2015. aasta näidendivõistluse võidutööd. Katkendeid võidunäidenditest esitasid Liis Lindmaa, Loore Martma, Ott Kartau ja Madis Mäeorg. Päeva kulgu suunas Andrus Vaarik. Sündmus oli osa näidendikuu programmist.

"teater | ruum" (mais 2015 Eesti Arhitektuurikeskuses)
Uurisime, kuidas suhestuvad omavahel ruumitaju ja ruumi teatraalsus, milline võiks olla etenduskunstide roll tulevikulinnades ning kuidas erinevad üksteisest teater ruumis ja teater ruumist väljas. Päev jagunes ühe- ja mitmehäälseteks ettekanneteks ning aruteluks: Aet Ader "Installatsioonid linnaruumis", Marten Kaevats "Hüperlokaalne ruum", Siim Tuksam "Vaba ruum", Johannes Veski "Ruum, rituaal ja tehnoloogia"; dialoog: Jaanika Juhanson ja Priidu Adlas; trialoog: Jaanika Juhanson, Andres Noormets ja Veronika Valk. Päeva lõpetas ühine arutelu ja rühmatöö. Teemapäev sündis koostöös Eesti Arhitektuurikeskusega.

"teater | 20" (oktoobris 2014 Vaba Lava teatrimajas)
Agentuuri juubelist inspireerituna võtsime konverentsi aluseks möödunud 20 aastat eesti teatris. Esinejad puudutasid Eesti Teatri Agentuuri jaoks olulisi teemasid, vaatlesid neid laiemal taustal ja läbi mineviku mõtestamise kiikasid ka tulevikku: Monika Larini "Õnnelikku mugavustsooni!", Ott Karulin "(Pealkirjata)", Anneli Saro "Eesti näitekirjaniku surm, [---] ja ülestõusmine", Hillar Sein "Mida me suudaks, kui me ei kardaks?", Anvar Samost "Eesti poliitiline teater", Priit Võigemast "Eimiski pärast kõik!". Konverentsipäeva lõpetas Kinoteatri pressikonverents: Henrik Kalmet, Paavo Piik, Paul Piik ja Alari Rammo. Ettekannete visualiseerimise eest hoolitses Joonmeedia. Esitlesime ka uut artiklikogumikku "teater | tekstid. Eesti näitekirjanduse 20 aastat". Koostajad Heidi Aadma ja Ott Karulin.

"teater | keel" (veebruaris 2014 Eesti Draamateatri Maalisaalis)
Teemad puudutasid teatri ja keele põrke- ning sulandumisalasid. Oma arvamust avaldasid Tiit Hennoste "Ei mõista inimese moodi kõnelda. Teatrikeel kirja, kõne ja kunsti vahel", Anu Lamp "Mõtteid keelest teatrikooli õppejõu vaatevinklist", Merle Karusoo ja Andrus Kivirähki vestlus "Me saame hakkama", Adam Culleni ja Martin Alguse vestlus "Tõlkesse kaduma läinud", Karl-Martin Sinijärv "Trikid ja usutavus: elus keel päris- ja mänguelus", Mart Kangro "Keelekoreograafia" ning Valdur Mikita "Läänetaiga laulud. Ivake isevärki mõtteid eesti keelest, lausutud küünlakuu hakul Härjapea jõel".

"teater | terminoloogia" (sügis 2013) algatas pikemaajalise arutelu teatri ja sellega külgnevate kultuurialade terminoloogia üle, milles osalevad teadlased, uurijad ja praktikud. Ringkirjade, kohtumiste ja seminari tulemusena avalikustatakse esialgne netipõhine teatriterminite andmebaas, mis edaspidi jätkuvalt täieneb.

"teater | lõimumine"
(aprillis 2013 Temnikova & Kasela Galeriis)
Seminaripäeval arutleti teatri osa üle kultuuris ja ühtlasi lõimumisprotsessis. Rääkima ja kaasa mõtlema olid kutsutud Eili Neuhaus "Praktiline koostöökogemus Rakvere Teatri ja Teater Tuuleveski vahel", Igor Kotjuh "Loovisikuna kahes keele- ja kultuuriruumis", Maia Soorm "Milleks teatrile sünkroontõlge?", Mare Tommingas "Töökogemusest ja lõimumisest mitmekultuurilises balletitrupis", Marju Lauristin "Etenduskunstide võimalused lõimumisprotsessi mõjutamises" ja Marion Ründal "Ülevaade Allporti kontaktiteooriast ja Amiri tingimustest sellele".

"teater | film" (novembris 2012 kinos Artis) vaatles kahe erineva, kuid samas mitmeti omavahel põimuva valdkonna suhteid, sarnasusi ja erinevusi. Oma mõtteid jagasid Tõnu Viik "Aegruumi kahestamine kinos ja teatris", Donald Tomberg "Vaade vaatajale. Teatri ja filmi ruumist", Urmas Vadi "Näidend või stsenaarium. Mis seal vahet on?", Andri Luup "Sentimendist", Kalju Kivi "Illusioonid papi ja teibiga", Eva Näripea "Lõppematud päevad ja värvilised unenäod: Jaan Tooming ja Eesti eksperimentaalfilm 1970. aastail.". Päeva lõpetas arutelu, kus osalesid Marianne Kõrver, Ain Mäeots, Marko Raat ja Rainer Sarnet. Teemapäev sündis koostöös Eesti Film 100 ja Pimedate Ööde Filmifestivaliga.

"teater | stabiilsus" (aprillis 2012 Tallinna Linnateatri Taevalaval) uuris, milline mõju on majanduskriisidel teatri valdkonnale. Oma mõtteid jagasid Peeter Torop "Plahvatav ja stabiilne kultuur", Heldur Meerits "Küsi- ja hüüumärke inimliku ja majandusliku stabiilsuse asjus", Triin Roosalu "Moskvasse, Moskvasse: normaalsem tõde ja õigus?", Hedi-Liis Toome "Kriisid Eesti teatrisüsteemis 1990. ja 2000. aastal" ja Ott Karulin "Teater tuntuse ehk publikunumbrite ja tunnustuse ehk kolleegide heakskiidu vahel", Tamur Tohver "Teatritegemise meeletus", Raivo Põldmaa "Stabiilsusest teatriorganisatsioonis Tallinna Linnateatri näitel". Teemapäev toimus koostöös Tallinna Linnateatri ja Eesti Etendusasutuste Liiduga

"teater | kool" (oktoobris 2011 Tallinnas Hopneri majas) läbiv eesmärk oli laiendada kontaktpinda üldharidusasutuste ja teatrikunsti vahel. Seminari esimesel päeval jagasid mõtteid Paul-Eerik Rummo "Mäng on mitmesugune", Kirsten Simmo "Mitmekesine Eesti lasteteater?", Monika Larini "Teater. Kool. Kokkusaamine?", Ivi Lillepuu "Gümnasisti teatrihuvi ja seda mõjutavad tegurid", Lauri Lagle "Tõenäoliselt oli su pinginaaber dramaturg", Ivika Hein "Mitmemõõtmelise teatrikasvatuse võimalusi" ja Lembit Peterson "Teatriharidusest Vanalinna Hariduskolleegiumis". Teisel päeval toimusid töötoad: teatri ja kooli kontaktivõimalused, Eesti Kultuuri Koja kultuurharidusprojekt Elamusaasta, etenduse analüüsi praktikum lavastuse "Madame Bovary" põhjal, teater kui sotsiaalsete väärtuste kandja kooliõppes? ja noortega kaasaegsest tantsuteatrist. Kahepäevane seminar sündis koostöös Eesti Harrastusteatrite Liiduga.

"teater | seitse" (mais 2011 Tallinna Linnateatris) võttis statistikale toetudes kokku viimase seitsme aasta suundumused eesti teatris. Seminaril jagasid mõtteid Madis Kolk "Tragöödia ja statistika vahel", Triinu Aron "Lavastusliikidest, tantsuga pooleks", Ott Karulin "Demokratiseeritud teater", Anneli Saro "Kuidas mõõta teatri efektiivsust", Kaarel Oja "Väikeste vaikne tõus", Elo Parveots "Valitsemissektori kulutused kultuurile".

"teater | väärtus" (oktoobris 2010 Vanalinna Hariduskollegiumis) toimus kahepäevalisena. Esimese päeva kõnekoosolekul jagasid mõtteid Nelli Jung "Väärtused ja ühiskond", Anneli Saro "Teatri potentsiaalsed väärtused", Luule Epner "Omadramaturgia kui väärtus ja väärtused omadramaturgias: pilk teatrilukku", Egge Kulbok "Eesti kultuuripoliitika – Pätsist Palmaruni", Jorma Sarv "Väärtustest ja hoiakutest kultuurivaldkonna arengukavade koostamisel", Jaak Allik "Eesti riigi teatripoliitika: kuidas ta tekkis ja mis temast on saanud", Ott Karulin "Eesti riigi ootused teatritele: kust need leiab, mis need on ja miks neid vaja on" ning Ingo Normet "Teater ja Põhiseadus". Teisel päeval toimusid töötoad "Inimsus kui väärtus " (vestluse suunaja Andres Noormets), "Identiteet kui väärtus (vestluse suunaja Tiit Palu), "Avatus kui väärtus" (vestluse suunaja Joonas Tartu), "Areng kui väärtus" (vestluse suunaja Katri Aaslav-Tepandi) ja "Mitmekesisus kui väärtus" (vestluse suunaja Kaarel Oja). Töötubade järeldustega saab tutvuda siin: "teater | väärtus" töötubade sõnastused.

"teater | paus" (aprillis 2010 Patarei vanglamuuseumis), kus jagasid mõtteid Andrus Vaarik "Näitleja ja paus", Luule Epner "Pidevus ja pausid: vaateid teatrilukku", Liina Unt "Aja käärid ja liim" ning Liis Kolle "Generaalpaus".

"teater | laen" (detsembris 2009 Eesti Panga muuseumis), kus jagasid mõtteid Jan Kaus "Laenu pihustumine", Linnar Priimägi "Kunstiline laenukohustus", Kaarel Oja "Raisku lastud kriis", Anneli Saro "Kui palju on Eesti teater võlgu?", Tiit Palu "Tavaline teater", Piret Mürk-Dubout "Laen kliendikontaktides" ning Peeter Laurits "Autori kohustused".

"teater | tabu” (mais 2009 Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones), kus jagasid mõtteid Ott Karulin "Teatri ümber hiilib edu", Jaak Allik "Mälestusi tabudest eesti nõukogude teatrikunstis", Maris Balbat "Kuidas on muutunud tabud teatrikirjutaja jaoks", Taavet Jansen "Hakaku tööle kui loomine sisse ei too. (toru, 28.07.2008 01:39 Delfi)", Loone Ots "Taboo ja oblige: eesti ajaloolised näidendid", Laur Kaunissaare "Algtekst ja tänapäeva kontekst: tõlgendusjulgusest" ning Valle-Sten Maiste "Kas Tussi-Maarionide ja rahvuslipu persest õngitsemise ajastul jääb ikka veel midagi varjule?".

"teater | riik" (novembris 2008 teatris NO99), kus jagasid mõtteid Indrek Saar "Teatrijuhist poliitikuks", Rein Lang "Eemalseisja nõuanded", Rein Oja "Mis need AITAd on?", Tuomas Auvinen "Finnish experiences of theatre funding - 15 years of the FTE working year system", Tõnu Lensment "Millised on kultuuriministeeriumi põhimõtted?" ja Marika Tuusis "Millised on rahandusministeeriumi ootused?".

"teater | positsioon" (aprillis 2008 Okupatsioonide Muuseumis), kus jagasid mõtteid Piret Kalju "Teatri positsioon ühiskonnas: enne ja nüüd", Margus Allikmaa "Teater algab... juhist", David Vseviov "Positsioon ja poos", Mart Koldits "Viies hooaeg teatris", Hanno Soans "This is so contemporary..." (Tino Seghal), Juhan Kivirähk "Teatri roll arvamusliidrina: sotsioloogi pilguheit teatri positsioonile ühiskonnas" ja Jüri Makarov "Milline on õige piletihind?".

Täppisotsing
September 2020
E T K N R L P
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman