KIIRE ÜLEVAADE: otseülekanded, salvestused, loengud ja jutud OTSEÜLEKANDED


Loominguline platvorm e⁻lektron oma esimese tegutsemishooaja 3.–5. aprillini kestva "Kõheda vastasmõju festivaliga", mis toimub kahesuunalisel striimimisplatvormil http://elektron.live/. Õigupoolest oleks festival pidanud ära jääma. Sest inimesed ei tohi üksteisele lähedale tulla. Füüsilise läheduse vältimine on praegu terve mõistuse ja teistest hoolimise küsimus. Aga festival siiski ei jää ära. Tehniliselt tähendab see küsimust, kas õnnestuks luua virtuaalne kohalolev publik ja kas esitaja tunneb, et midagi on tõesti nii, nagu siis, kui inimesed veel saali said koguneda. e⁻lektron katsetab, kas on võimalik kokkusaamistunnet esitajale ja vaatajatele tagasi anda. Lahendus võib olla kahesuunalises striimimises – esitaja tõepoolest näeb vaatajaid veebikaamerate taga. Ja vaatajad näevad ka üksteist, kui tahavad. Lisainfo ja ajakava leiab e⁻lektroni kodulehelt.


SALVESTUSED

Rahvusvahelise improteatrite festivali Tilt! viimase viie aasta etenduste ülesvõtteid on võimalik järele vaadata festivali Youtube/i kanalilt. Eesti truppide etendused on eesti keeles ja välismaa truppide etendused inglise keeles.

*
kultuur.err.ee alustas teatrisalvestuste sarjaga "Portaaliteater". Salvestused on  veebis üleval kuni eriolukorra lõpuni, esialgse plaani kohaselt 1. maini. Hetkel on "Portaaliteatris" on vaatamiseks üleval Tallinna Linnateatri lavastus "Köster" ja Vaba Laval etendunud "Sugu: N". 

*
ERM Teater kutsub veebiteatrisse vaatama Katrin Pärna ja Janek Savolaineni lavastuse "Seitse venda ehk Uurali kajakas" salvestust. Etendus kestab poolteist tundi. See on melodramaatiline tragikomöödia külmast, pimedusest, unistustest ja reaalsusest. Vendlusest ja õelusest ja muidugi soome rahvuskangelastest. Etendusi mängiti soome-ugri näitusealal Eesti Rahva Muuseumis.

*
1.–5. aprillini saab Vimeost vaadata videosalvestust Alissa Šnaideri lavastusest "Weird tales I have tried to write. Chapter II", mis leidis aset vaid ühel korral SAAL Biennaal 2019 raames Noblessner Shipyardis. Kunstnik, koreograaf, stilist Alissa Šnaider on alates 2002. aaastast tuntud vormide, vahendite ja kooslustega mängimises. Tema materjalitunnetus ja formaadi-queerlus tuleb eriti tugevalt esile 2015. a esietendunud teoses "Three Left Hours (everybody's piece)", mis pälvis erilise koha Eesti teatriajaloos ja tekitas tunde, et see on tõenäoliselt alles algus sellele, mida oodata "Weird Tales'i" eelseisvatest peatükkidest.

*
27. märtsisist 2. aprillini saab Tartu Uue Teatri kodulehelt vaadata Kertu Moppeli 2014. aasta lavastuse "Liha luudel" salvestust. "Liha luudel" on eksperiment peo teemadel. Lavastus muutub eriti aktuaalseks praegusel kummalisel ajal, mil ühine tähistamine on võimalik vaid veebi vahendusel. Aga tähistamiseks on põhjust, sest Kertu Moppel pälvis äsja Eesti teatri aastaauhindadel Ants Lauteri nimelise preemia! Vaata ülesvõtet siit.

*
UTTV-st on võimalik vaadata Taarka Pärimusteatri 2018. aastal Setomaal Treski küünis esietendunud suvelavastuse "Vanahunt" (lavastaja Helena Kesonen) salvestust. "Vanahunt" on dekameronlik lavastus seto jutuvestja Feodor Vanahundi kirevast maailmast, kus vaataja ette toodavad teemad varieeruvad maailma loomisest kuni lähiminevikuni. Lisainfo siit

*
Tallinna Linnateater rõõmustab teatrisõpru helirännakuga "See öö, see vanamees, see tulease”, mis valmis ERRi arhiivimaterjalide põhjal Alo Kõrve ja Arbo Marani eestvedamisel. Helirännak loodi saatmaks jalutuskäiku Metsakalmistul, kus 13. veebruaril, Linnateatri sünnipäeval endiseid kolleege meenutati. Salvestuse leiab Linnateatri kodulehelt.

*
POINT avas uue veebiteatri digiteater.ee, mis annab inimestele võimaluse nautida menukaid lavastusi kodust lahkumata. Hetkel on digiteatri platvormil üleval viis stand-up teatri POINT etendust: "The Kid", "Homme on täna!", "Homme on täna! 2.0" ja "Ämbrisse astumise ajastu" Tõnis Niinemetsaga ning "Kui loll võib inimene olla" Peeter Ojaga. Platvorm on avatud ka kõikidele teistele teatritele. Digiteatri piletikäibest annetatakse iga kuu raha ka heategvusse. 

*
Laupäeval, 4. aprillil kell 19.00 toimub Rahvusooper Estonia Facebooki lehel ooperi "Faust" ülekanne. Klassikaline Fausti-lugu jõudis Estonia lavale 2012. aastal Gounod’ tuntuima ooperi näol, millele andsid ootamatu lahenduse lavastaja Dmitri Bertman ja kunstnik Ene-Liis Semper. 

*
Kellerteatri kodulehel on laupäeval, 4. aprillil kell 12.00 võimalik vaadata lavastuse "Canterville'i kummitus" otseülekande salvestust. Lavastuses kasutatakse nuku- ja objektiteatrit ning pakutakse noorele publikule nii hirmukõdi kui ka nalja. Virtuaalsele etendustele on saadaval ainult 300 vaatajakohta ja ostetud piletiga saab vaadata vaid ühest elektroonilisest seadmest. Lisainfo teatri kodulehelt.  

LOENGUD JA JUTUD

Soundcloudis saab end harida Sõltumatu Tantsu Lava uurimisresidentuuri avalike loengutega. Hetkel on kuulatavad Andrus Laansalu "Olemasolemise materjal”, Siret Campbelli "Mis on tantsulavastuse dramaturgia?" ja Anastasia Proshutinskaya "What Is Documentary Choreography?”. 

*
Alates 25. märtsist on Draamateatri kodulehel algusega kell 19.00 eetris õhtujuttude sari. Teatri näitlejad esitavad koduste sidevahendite tagant jutte, mis praegusel hetkel tähenduslikud ja vajalikud tunduvad.

*
Igal argipäeval kell 20.00 esitavad NUKU teatri näitlejad teatri Facebooki-lehel otseülekandena väärt lastekirjandust. Valitud teosed on pärit NUKU teatri repertuaarivaramust või teatriga seotud inimese sulest. Teatri kunstilise juhi Mirko Rajase sõnul on ettelugemised vaadatavad ainult otseülekandena nimetatud ajal. "Need kohtumised publikuga on nagu teatriski – siin ja praegu viibivad vaatajad ja näitleja ühes, virtuaalses aegruumis." Ettelugemiste ajakava leiab siit

*
NUKU teater alustas ka sarjaga "NUKU teatri raamaturiiuli lood", kus NUKU töötajad jagavad raamatusoovitusi igas vanuses noortele lugejatele. NUKU teatri raamaturiiulisse jõudvate raamatute lood on elus, hoiavad ja lohutavad, pakuvad rõõmu, tuge ja viivad meid kokku teiste inimestega. Videod on lühikesed, ühest viie minutini. Videoteek on leitav NUKU teatri raamaturiiuli Youtube’ist ja teatri kodulehelt


Täppisotsing
Aprill 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman