Teatri aastaauhindade laureaadid 2017

Rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil 2017 kuulutati Ugala teatris toimunud teatripeol välja Eesti teatri aastaauhindade laureaadid.

LAVASTAJA AUHIND
Hendrik Toompere jr
Lavastus "Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika" (Eesti Draamateater)

KUNSTNIKU AUHIND
Liina Keevallik
Kujundused lavastustele "Wake up! It’s time to die" (MTÜ Kirbutsirkus ja Vaba Lava), "Ma pigem tantsiksin sinuga" (R.A.A.A.M ja Vaba Lava) ning "Punane õhupall" (Teater NO99)

MEESPEAOSATÄITJA AUHIND
Märt Avandi
Mees lavastuses "Kopsud" (Endla Teater), Ivan lavastuses "Aadama õunad" (Kinoteater ja Nargen Festival) ning Gilbert Bodley lavastuses "Mitte praegu, kallis" (Endla Teater)

NAISPEAOSATÄITJA AUHIND
Riina Maidre
Liri lavastuses "Vannutatud neitsid" (R.A.A.A.M.) ja osatäitmine lavastuses "Skaala surm"(Kanuti Gildi SAAL)

MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Nikolai Bentsler
Vandaal lavastuses "Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika" (Eesti Draamateater) ja osatäitmine lavastuses "Ma pigem tantsiksin sinuga" (R.A.A.A.M ja Vaba Lava)

NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Mari Abel
Osatäitmine lavastuses "Paradiis" (Von Krahli Teater) ja Sarah lavastuses "Aadama õunad"(Kinoteater ja Nargen Festival)

Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

MUUSIKAAUHINNAD
Monika-Evelin Liiv
Amnerise tegelaskuju jõuline kehastamine Verdi ooperis "Aida" (Rahvusooper Estonia)

Heli Veskus
Aida ja Senta karakterite psühholoogiline ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgitsus Verdi ooperis "Aida" ja Wagneri ooperis "Lendav hollandlane" (Rahvusooper Estonia)

Žürii: Kerri Kotta, Arvo Volmer, Kristel Pappel, Saale Kareda, Helen Lepalaan

MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHINNAD
Hendrik Kaljujärv
Originaalmuusika eest lavastustele "OVEREXPOSURE" (Kanuti Gildi SAAL) ja "All tomorrow’s parties" (Sõltumatu Tantsu Lava)

Jaak Lutsoja
Muusikalise kujunduse eest lavastusele "Soo" (Teater Ugala)

Žürii: Olav Ehala, Ardo Ran Varres, Helena Tulve, Tauno Aints, Tõnu Kõrvits

OTTO HERMANNI NIMELINE AUHIND
Niina Mets
Vioolamängija Niina Mets on Vanemuise orkestris töötanud üle 50 aasta, sellest palju aastaid ka vioolarühma kontsertmeistrina. Raske on Vanemuise orkestrit ilma temata ette kujutada. Tänaseni on särav, energiline ja elurõõmsa hoiakuga Niina positiivseks eeskujuks paljudele kolleegidele

Žürii: Eda Peäske, Mart Laas, Aabi Ausmaa, Linda Viller, Kulvo Tamra

BALLETIAUHIND
Maria Engel
Osatäitmiste eest lavastustes "Klaver", "Don Juan" ja "Lumekuninganna" (Teater Vanemuine)

Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Kristiina Garancis, Age Oks, Rufina Noor

TANTSUAUHIND
Karl Saks
Lavastus "Seisund ja disain" (Kanuti Gildi SAAL). Etendaja ja publiku seisundi kontseptuaalselt terviklik disain. Tantsu tasandite avardamine (vormiliselt, kommunikatiivselt, seisundlikult ja tajumuslikult)

Žürii: Kai Valtna, Laura Kvelstein, Marie Pullerits, Evelin Lagle, Anu Ruusmaa

KRISTALLKINGAKESE AUHIND
Marta Navasardyan
Detailitäpse tunnetusega loodud Peretütar Tubina balletis "Kratt", printsess Florina Minkuse balletis "Uinuv kaunitar", Naine Raveli "Boléros", solistipartii MacMillani "Laulus maast" ja Dražeehaldjas Tšaikovski "Pähklipurejas" (kõik Rahvusooper Estonia)

Liisa Saaremäel
Ariel lavastuses "Tormˮ (VAT Teater), osatäitmine lavastuses "... ja Sõna sai lihaks" (EMTA Lavakunstikool), Dejanira lavastuses "Mirandolina" (VAT Teater), osatäitmine lavastuses "Idioot FMˮ (EMTA Lavakunstikool), Neenu Moor ja Pille-Riin lavastuses "Ekke Moor" (Kuressaare Linnateater ja VAT Teater), Jane lavastuses "Veider orkester" (Tallinna Linnateater), Maša ja Emake lavastuses "Uhkus ja eelarve" (Endla Teater), Celimene lavastuses "Misantroop" (Eesti Draamateater), Karin Luts lavastuses "Elagu, mis põletab!" (Adamson-Ericu muuseum) ning Olga ja Karolina lavastuses "Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika", Tüdruk lavastuses "Becket ehk Jumala au", Tüdruk lavastuses "Mäed", Kate lavastuses "Armunud Shakespeare" (kõik Eesti Draamateater) 

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND
Muusikajuht Olari Elts, stsenaristid, lavastajad, kunstnikud Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, animaatorid Heta Jäälinoja ja Aggie Pak-Yee Lee, live mix Maarja Pärsim, animatsiooni mix Alyona Movko.
Lavastus "Pööriöö uni" (Teater NO99, ERSO, Eesti Kontsert) - suurejooneline performatiivne, lavakunsti väljendusvahendeid uudselt ühendav, eksistentsiaalseid küsimusi esitav tervikteos. 

Žürii: Madli Pesti, Kristiina Garancis, Saale Kareda, Madis Kolk, Kerri Kotta, Evelin Lagle, Marie Pullerits 

SALME REEGI NIMELINE AUHIND
Marika Palm
Noortemuusikal "Moraal" (Ugala teater) – moraaliküsimuste kaasaegne lahkamine iroonia ja ürgse jõuga

Žürii: Eva-Liisa Linder, Anneli Saro, Kalju Orro, Enn Lillemets, Jaanus Vaiksoo 

RAHEL OLBREI NIMELINE AUHIND
Enn Suve
Estonia teateri kauaaegne peaballettmeister, Tallinna Balletikooli pikaaegne direktor, pedagoog, balletiklassik ning Rahel Olbrei poolt alustatule uue hingamise andja

Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Kristiina Garancis, Age Oks, Rufina Noor

ALEKSANDER KURTNA NIMELINE AUHIND
Kalle Hein
Viljakas väärtdramaturgia vahendaja ning ladusa ja mahlaka keelega tõlkija, kes on eestindanud tekste inglise, saksa ja rootsi keelest. Aastatel 2015–2016 tulid tema tõlkes lavale Tom Stoppardi "Põhiküsimus", Richard Beani "Üks mees, kaks bossi" ja Staffan Göthe "Veebruariöö".

Žürii: Triin Sinissaar, Anu Lamp, Monika Larini, Anu Saluäär, Katri Aaslav-Tepandi 

ANTS LAUTERI NIMELINE LAVASTAJAAUHIND
Uku Uusberg
"Valgustajaˮ (Eesti Draamateater), "Üritusˮ (Teater Vanemuine), "Paplid tuulesˮ (Teater Vanemuine), "Kevadine Lutsˮ (Eesti Draamateater), "Karjäärˮ (Teater Vanemuine), "Kuni inglid sekkuvadˮ (Eesti Draamateater), "Katuseltˮ (Teater NO99), "Jõudˮ (R.A.A.A.M), "Pea vahetusˮ (Teater NO99), "Piduˮ (Võru Linnateater), "Kuidas kuningas kuu peale kippusˮ (Teater Vanemuine), "Head ööd, vendˮ (Eesti Draamateater), "Loomaaialugu (Pink)ˮ (VAT Teater) 

Lauri Lagle
"Paradiisˮ (Von Krahli Teater), "Muuseas: ma armastan sindˮ (koos Ene-Liis Semperiga, teater NO99), "Kolmapäevˮ (Teater NO99), "Suur õgimineˮ (Teater NO99), "(Untitled)ˮ (Teater NO99), "Kas ma olen nüüd elus?ˮ (Eesti Draamateater), "Sinul on meretäis hirmu” (Eesti Draamateater), "Portselansuits” (Eesti Draamateater)

Žürii: Katariina Unt, Juhan Ulfsak, Garmen Tabor, Külliki Saldre, Üllar Saaremäe

EESTI NÄITLEJATE LIIDU AURAHA
Andres Tabun

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND
Luule Epner
Süstemaatilise lähemisega autor, kes lavastuse "Paradiis" näitel selgitab põhjalikult lahti Lauri Lagle kui lavastaja omailma ja esteetilise võttestiku

Žürii: Laur Kaunissaare, Anu Lamp, Hedi-Liis Toome, Merle Karusoo, Liina Unt, Kalju Orro, Tanel Tomson

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND
Andra Teede
Lavastuse "45 339 km² raba" tekst (Endla teater)

Žürii: Liis Aedmaa, Ene Paaver, Mihkel Seeder, Sven Karja
  
LAVASTUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND
Karmen Tellisaar
Endla teatri valgusmeister, kes on oma töös kirglik, kompromissitu ja usaldusväärne. Teeb tööd tulemuse, mitte enda näitamise või teistele meeldimise pärast. Teenindab märkimisväärset osa Endla lavastustest ning suudab ka väljasõitude kasinates oludes välja nuputada optimaalse lahenduse

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND
Malle Kaalep
Rahvusooper Estonia kostüümiosakonna värvikoja töötaja aastast 1993, oma valdkonna professionaal, kelle detailitäpne töö on kõrgelt hinnatud nii Eesti kui välismaiste kunstnike hulgas. Kvaliteedimärk Eesti teatrimaastikul.

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND
Peeter Harjaks
Endla teatri bussijuht aastast 1964. Kolleegina vastutulelik, tähelepanelik, kannatlik ja usaldusväärne ning alati nõus nii sõna kui teoga aitama. Mees, kes suudab juhtida kõiki teatri sõidukeid ja hoida neid laitmatus korras ega kaota head tuju ka pikkades väljasõitudes.

Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo


Täppisotsing
Detsember 2019
E T K N R L P
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman