EESTI TEATRI AASTAAUHINNAD 2013

Selgusid teatri aastaauhindade laureaadid 2013 (2012. aasta loomingu eest).
Auhinnad anti üle rahvusvahelise teatripäeva pidulikul tähistamisüritusel 27. märtsil Endla teatris,
kätteaandmisest tegi ülekande Eesti Rahvusringhääling.
Auhindade väljaandja on Eesti Teatriliit, rahastajad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium.
 
AASTA LAVASTUS
  – „Nelipühad“. Eesti Draamateater.
Lavastaja ja muusikaline kujundaja Mladen Kiselov, kunstnik Vladimir Anšon,
kostüümikunstnik Rosita Raud, valguse kujundaja Priidu Adlas.
 
Sõnalavastuste osas
- lavastaja: Ivar Põllu, „Vanemuise biitlid“, Tartu Uus Teater.
- kunstnik : Kristiina Põllu – kujundused lavastustele „Naised valitsevad maailma ehk Opus Geographicum” ja „Vanemuise biitlid”, Tartu Uus Teater.
- meespeaosatäitja: Velvo Väli – Anatoli Jefremovitš Novoseltsev lavastuses „Armastus        tööpostil”, Rakvere Teater.
- naispeaosatäitja: Kersti Kreismann – Hilpi lavastuses „Yksine”, Kuressaare Linnateater.
- meeskõrvalosatäitja: Mait Malmsten – junkur Magnús Sigurðsson lavastuses „Islandi kell”             ja Andrei lavastuses „Kolm õde”, Eesti Draamateater.
- naiskõrvalosatäitja: Tiina Tauraite – Teenija lavastuses „Lillede keel”, Von Krahli Teater.
- žürii eriauhind: Teater NO99 dramaturg Eero Epner – teatri ideede generaator, mõtestaja,           sõnastaja ja kuvandi looja.
 
Reet Neimari nimeline kriitikaauhind 
 Heili Einasto
Avarapilguline ja kõrgtasemel lavalise tantsukunsti kriitik, kes valdab üldpilti kõiki tantsusuundi arvestades – „Keisri uued rõivad” (Sirp, 20.12.2012), „Rahvusballet pärast „Pööningutantsu”” (Sirp, 16.03.2012), „John Cage ja Merce Cunningham – kunstis ja elus” (TMK 8-9.2012), „Rosalinde kuritöö” (TMK 05.2012).

Sõnalavastuse muusikalise kujunduse või originaalmuusika auhind 
Kaspar Jancis, „Faust“ – originaalmuusika. (VAT Teater).
Liisa Hirsch, originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastustele „Islandi kell“, „Kolm õde“, „Uus elektriline tantsusaal“. (Eesti Draamateater).
 
Aleksander Kurtna nimeline auhind
Anne Lill
– antiigitõlke traditsiooni õnnestunud elustamise ja Euripidese „Iphigeneia Aulises“ tõlke eest teatrile NO99.

Algupärase dramaturgia auhind
Lavastusdramaturg Eero Epner, „Reformierakonna juhatuse koosolek“: poeetiliselt terav ja poliitiliselt tundlik kiirreageerimine, ning dramaturgiline panus lavastusse „Rise and Fall of Estonia“. (teater NO99).
 
Muusikalavastuste osas
Ain Anger
– Mefisto mõjuva ja kaasahaarava tegelaskuju loomine Charles Gounod’ ooperis „Faust“. (Rahvusooper Estonia).
Monika-Evelin Liiv
– Julius Caesari ja Cornelia veenvad ja muusikaliselt kõrgetasemelised rollilahendused Georg Friedrich Händeli ooperis „Julius Caesar“. (Rahvusooper Estonia).
 
Balletilavastuste osas
Anatoli Arhangelski
– Modigliani, „Modigliani – neetud kunstnik“, Eisenstein, „Rosalinde“, Lescaut ja Vangivalvur, „Manon“. (Rahvusooper Estonia). 
 
Rahel Olbrei nimeline auhind
Tiiu Randviir-Tölp
– Estonia priimabaleriin, rahvusvaheliselt tunnustatud balletipedagoog

Tantsulavastuste osas
Ruslan Stepanov, „Carrrmen!“. (teater Vanemuine).
– Läbinisti Eestimaine tooraine, julge koreograafia ja heliloomena interpreteerimas maailmakeeles maailmakirjandust.

Muusika-, balleti- ja tantsu eripreemia
Peeter Jalakas, „Nibud ehk hetk me elude katkematus reas“. (Von Krahli Teater).
 
Parima teatritöötaja kategoorias
lavastust ettevalmistavale,

Tiiu Palmiste, Ugala teater

etendust teenindavale,
Raul Õitspuu, VAT Teater

haldus-ja administratiivtöötajale silmapaistvate töötulemuste eest eelnenud  aastal.
Maire Janisk, Tallinna Linnateater
 
Salme Reegi nimeline auhind
Oleg Titovi lavastajatöö „Tuul pajuokstes“ Ugala teatris.
 – Kunstiliselt terviklik ja säravate näitlejatöödega kogupereteater.

Otto Hermanni nimeline auhind
Margus Vahemets
– Kauaaegse loomingulise panuse ning jätkuva kõrge kunstilise taseme eest teatri Vanemuine sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeistrina.
 
Ants Lauteri nimeline auhind

Näitlejaauhind: Kadri Lepp
Katariina Jee, „Toomas Nipernaadi“; Liisa Hohlakova, „Vend Aljoša“; Loviisa, „Niskamäe kired“; Doris Murekull, „Koturnijad ehk Kui nalja ei saa, siis meie ei mängi“; Tiina, „Libahunt“; Nora, „NORA/MAJA“; Kyllikki Laiho, „Runar & Kyllikki“; Nataša, „Põhjas“; Valérie Lebrun, „Grafiti“; Catherina Cavalieri, „Amadeus“; Irina, „Kolm õde“; Ly, „Väikesed vanamehed“; Gabriella, „Nii nagu taevas“; Kriitik, „Kollane nool“; Herta, „Piloot“; Naine, „Klapp“; Lissi, „Postmodernsed leibkonnad“; Gloria, Whitmore, „Grace ja Glorie“; Loreida, „Ukuaru“. (Ugala teater).

Näitlejaauhind: Alo Kõrve
Bartley McCormick, „Inishmaani igerik“; Petka, „Tšapajev ja Pustota“; Vincent van Gogh, „Vincent“; Tristan, „Genoom“; Tolen, „Nõks“; Indrek, „Wargamäe Wabariik“; rollide galerii lavastustes „Hecuba pärast“, „Keskööpäike“, „Jumala Narride Vennaskond“; Alan Conway, „Aeg ja perekond Conway“; Bentley Summerhays „Mesallianss“; Hamlet „Hamlet“. (Tallinna Linnateater).
 
Kristallkingakese auhind
Pavlo Balakin
– Mefisto üllatavalt küps ja läbitunnetatud osatäitmine Charles Gounod’ ooperis „Faust“. (Rahvusooper Estonia).
Jim Ashilevi
– lavastused „13“ ja „Õhtute kollane tolm“. (Von Krahli Teater).
 
Pressiteate edastas:
 
Evelyn Raudsepp
Eesti Teatriliit
5804 2154, 6464 512
evelyn@teatriliit.ee


Täppisotsing
Mai 2020
E T K N R L P
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman