Mamma lood ehk hiiu eluvilosoohvia

Autor: Margus Tabor
Esietendus 11. juulil 2015 Suuremõisa lossihoovis

Peaaegu meie kõigi elus on olnud oma Mamma. Kindel naine, kes kasvatanud üles karja lapsi, tulnud rinnaga läbi tulest, veest ja nõukogude võimust ning hoolimata joodikust mehest ja kõigist teistest elu tagasilöökidest säilitanud kärkimise kõrval loomuomase ja sügava hoolitsuse kõigi ümbritsevate olevuste suhtes.

Mamma teab, kuidas on õige, kuidas hoida kord majas ja kogu suguvõsa joone peal. Mamma on karm, aga alati õiglane. Ta võib sind maa põhja kiruda, aga võõraste ees kaitseb surmatunnini.

Mamma maailm ei ole väga suur - naabrid, lähim pood, loomalaut, kohalik ajaleht ja see, mis tuleb vanast raadiost. Aga sellest hoolimata teab Mamma kõiki maailma asju. Ja vähe sellest - tal on kõige kohta oma arvamus ja õpetussõna.

Üks, mida Mamma ei salli, on vasturääkimine. Nii nagu Mamma ütleb, nii peab see olema. Olgu aastaarv, millal naabri vana lehm esimese vasika tõi või millal mei Priidu rattaga kraavi sõitis ja jalaluu murdis. "See oli jüst selle ermus palava suve aeg." Ja katsugu keegi midagi muud arvata.

Mammal on lõputult lugusid, mida ta oma pika elu jooksul on korjanud. Ta pole neid kunagi üles kirjutanud ja esitab neid küll teeseldud ükskõiksusega, kuid alati veenvalt ja oma esinemist nautides. Selgeks märgiks sellest on põlle silumine, laualt olematu prügi pühkimine või lihtsalt põlvede triikimine. See tähendab, et Mamma süveneb teemasse.

Ja kui Mamma juba süveneb, võib kindel olla, et lisaks elutarkusele ja tõetruudusele on tema lood ka alati pööraselt naljakad.

Kahjuks kaob enamik Mamma lugusid koos temaga. Aga mõned siiski jäävad.

Et seda hindamatut pärandit taaselustada, toob näitleja Margus Tabor oma Mamma lood ka sel suvel rahva ette. Ja mitte lihtsalt lood, vaid kogu hiiu elufilosoofia. Ning seda kõike ehtsas hiiu keeles, millest lisaks Margusele aitab aru saada Järvi Kokla.

Etendust korraldab ja täpsemat infot annab
Aivar Viidik
MTÜ Hiiu Öko
5064144Täppisotsing
Mai 2020
E T K N R L P
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman