Kes kardab pimedat?

Teater: Vaba Lava
Autor: Martin Algus
Lavastaja: Jaanika Juhanson
Esietendus 19. veebruaril 2016 Vaba Lava suures saalis

Idee autor ja lavastaja Jaanika Juhanson
Näitekirjanik Martin Algus
Lavastuskunstnik Sander Põldsaar
Valguskunstnik Priidu Adlas (Vaba Lava)
Heliloojad Jakob Rosin ja Andre Louis
Helirežissöör Jakob Rosin
Muusikaõpetaja Tarmo Kesküll
Liikumisjuhid Helen Solovjev ja Kardo Ojassalu
Lavastuskorraldaja Tuuli Raadik

Laval Terateatri liikmed: Hedy Haavalaid, Julia Kabanova, Helen Künnap, Indrek Kaljumäe, Ahti Tomp, Tom Rüütel, Katrin Margus, Aire Bornschein, Sven Andresen, Taavi Piller ning häältena Raili Ilves, Jakob Rosin ja Steve Vanoni.

Kas pime käib teatris? Kas pime nutab? Kas pime armub? Kas pime tantsib? Kas pime näeb unenägusid? Kas pime liikleb tänaval? Kas pime loeb raamatut? Kas pime vaatab televiisorit? Kas pime pidutseb? Kas pime seksib? Kas pime läheb ise lavale?

Lavastus „Kes kardab pimedat?“ on lugu vabanemisest, lendutõusust, oma unistuste poole liikumisest. Mitmest noorest pimedast inimesest, kelle elus on ühel või teisel moel pöördeline punkt. Aga ühtlasi saavad lavastuses vastuse nii mõnegi nägija küsimused, kuidas ikka täpselt pime inimene elab ja toimetab. Ehk saavad tuulutatud mitmedki ühiskonnas levinud hirmud ja müüdid, mis pimedate kohta liikvel.

Eesti ühiskonna teadlikkus erivajadustega inimeste igapäevaelust on üsna kesine. Üks aspekt on üldine teadmatus probleemidest, hoopis teine aga see, et erivajadustega inimesi kiputakse käsitlema kas ohvritena või siis vastupidi – võltsoptimistlikus toonis „No küll ta on tubli“. Aeg on küps suuremaks dialoogikatseks. “Kes kardab pimedat?” on just nimelt pimedaks olemist või vaegnägemist valgustav lavastus. Lavastus on kogetav nii ainult kuuldeliselt, kui ka kuuldeliselt ja visuaalselt. Näitekirjanik Martin Algus sai teksti kirjutamisel inspiratsiooni antud lavastuse trupist ning tekstile on lisatud lõike pimedate ja vaegnägijate dokumentaalsetest materjalidest (blogid, intervjuud, vestlused).

Terateater on Põhja-Eesti Pimedate Ühingu juures tegutsev Eesti esimene pimedate ja vaegnägijate teater, mis tegutseb alates 2013.aasta sügisest. Lisainfo: facebookist ja kodulehelt.

Lavastaja Jaanika Juhansoni arvamuslugu „Kes kardab pimedat“Postimehes.

Lavastaja 2015.a TEDxNarva kõne samal teemal


Enne etendusi on võimalik kohapealt osta pimedate käsitööd. Peale teist etendust, 20.02.2016 toimub vestlus loojate-esitajatega.

Peale viiendat etendust, 27.02.2016 toimub Pime Pidu, kus pimedas ruumis toimuvad tants, trall ja seltskonnamängud ning avatud on kohvik.

Lisaprogramm:

26.02 seminar „Pime kultuur“ ja elamuskoolitus „Pime päev“, kus saab tutvuda pimedate igapäevaste tegevuste ja hobivõimalustega. Lisaprogrammist osavõtt on tasuta.


Vaata lavastuse kodulehte


Täppisotsing
Mai 2020
E T K N R L P
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Esietenduste ja teatri- uudiste saamiseks kirjutage palun liisi[ät]teater.ee

Made by Wiseman